foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Dziennik elektroniczny

Dzień Edukacji Narodowej

Złota Szkoła

Stronę odwiedza

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

Sekretariat

Godziny pracy sekretariatu:
7.00 - 15.00

Obsługa interesantów:

pon., wt., czw., pt.:
10.30 - 14.30

środa:
dzień pracy wewnętrznej
(sekretariat nie obsługuje
interesantów)

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie od wieku.

To, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności
w jednoczącej się Europie – inicjatywę wspiera Komisja Europejska.

W naszej szkole tradycyjnie ten dzień jest obchodzony w sposób ciekawy, niekoniecznie w sali lekcyjnej. W tym roku w programie obchodów znalazły się dwie imprezy:

  • Smaki kuchni niemieckiej, austriackiej i szwajcarskiej oraz rosyjskiej
  • The Greatest Show – pokaz mody, w którym uczniowie prezentowali się w stylizacjach postaci charakterystycznych dla danego obszaru kulturowego.

Przed blokiem sportowym uczniowie uczący się języka niemieckiego i rosyjskiego z klas 2ac,2b,2d i 2e przygotowali na 5 stoiskach przysmaki kuchni niemieckiej, austriackiej, szwajcarskiej i rosyjskiej. Każda grupa zadbała o wystrój swojego stoiska z potrawami, zachęcała innych do degustacji przygotowanych dań nie tylko ciekawymi reklamami, ale i muzyką, strojami ludowymi czy innymi atrakcjami.

Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Stoły, pięknie udekorowane kwiatami, flagami i w odpowiedniej kolorystyce uginały się od różnorodnych smakołyków, przygotowanych przez uczniów; sami uczniowie w strojach bawarskich, tyrolskich i rosyjskich, a z głośników płynęła typowa muzyka ludowa w/w krajów.

O godzinie 10.35 rozpoczęła się degustacja i wszyscy mogli zobaczyć, usłyszeć, przeczytać i skosztować smakołyków, poznając przy tym kawałek tradycji niemieckiej, austriackiej , szwajcarskiej oraz rosyjskiej. Stoiska były oblegane, a wszystkie potrawy smakowały wyśmienicie i zniknęły w ciągu godziny. Uczniowie wykazali się takim talentem kulinarnym, że potrawy znikały w mgnieniu oka: Käsekugeln (pączki twarożkowe), czy Brezeln (precle), a smaczne kiełbaski w różnych sosach (Bratwürste, Currywurst) podawane na ciepło, pachniały w całej szkole. Do tego przepyszne sałatki szwajcarskie i austriacki omlet cesarski (Kaiserschmarren), czy pikantna pasta paprykowa (Paprikapaste) podawana z serem Emmentaler. Oczywiście nie zabrakło takich słodkości, jak Schwarzwälder Kirschtorte (szwarcwaldzki tort czekoladowy z wiśniami), Käsekuchen mit Pflaumen (sernik ze śliwkami) i Apfelkuchen (szarlotka), którą serwowano na każdym stoisku, czekolady i Gummibärchen Harribo (żelków).
Przy stoisku z potrawami rosyjskimi delektowaliśmy się przepysznymi słodkościami, m.in. krówkami rosyjskimi i mogliśmy się napić herbaty ziołowej z samowaru.

Po degustacji słodkich przysmaków młodzież przeszła do sali gimnastycznej, gdzie przygotowano kolejną atrakcję – pokaz mody. Show przygotowane przez nauczycieli języków obcych spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem młodzieży.

Najpierw gromkimi brawami przywitano prowadzącego – zastępcę przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Filipa Płatka. Następnie po czerwonym dywanie do swojego stanowiska powędrowało gorąco oklaskiwane jury w składzie: Kasia Pacholczak – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, pan Michał Sadowski – nauczyciel języka angielskiego i pani Wiesława Kaczmarska – nauczycielka geografii.

Przedstawienie nabierało tempa, a publiczność reagowała żywiołowo i spontanicznie nagradzając wszystkich występujących serdecznym aplauzem. Po czerwonym dywanie przechadzały się z wdziękiem postacie barwne i różnorodne – począwszy od bohaterów Harry'ego Potter'a i La casa de papel, poprzez gwiazdy muzyki pop czy postacie z kreskówek, aż po żołnierzy, cesarzy i sułtanów. Po obejrzeniu ponad dwudziestu prezentacji jury wybrało zwyciężczynię konkursu, którą okazała się Ola Adamus z klasy 2d w stylizacji Hatsune Miku. Publiczność wybrała również swojego faworyta. Został nim, przebrany za Kozaka, Jan Wesołowski z klasy 2b. W przerwie pokazu swój talent wokalny zaprezentowała Ola Adamus. Popis niesamowitych umiejętności akrobatyczno-tanecznych dał Dominik Jewiak, nagrodzony burzą oklasków.

Radosne uczestnictwo młodzieży w programie rozrywkowym promującym poznawanie różnych kultur jest dowodem na to, że nietypowy sposób nauki języków obcych okazał się strzałem w dziesiątkę.


Copyright © 2019 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.