foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Dziennik elektroniczny

Rajd itegracyjny 2019

Złota Szkoła

Stronę odwiedza

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Sekretariat

Godziny pracy sekretariatu:
7.00 - 15.00

Obsługa interesantów:

pon., wt., czw., pt.:
10.30 - 14.30

środa:
dzień pracy wewnętrznej
(sekretariat nie obsługuje
interesantów)

Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza jest szkołą partnerską Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lubinie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzięki współpracy szkoły z uczelniami wyższymi uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach, które prowadzone są przez kadrę uniwersytecką w laboratoriach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt służący do wykonywania badań i doświadczeń. W ubiegłym tygodniu młodzież z klas biologiczno-chemicznych (klasy 2e i 3e) wraz z nauczycielkami chemii, Ewą Studzieżbą i Małgorzatą Ordowską, miała przyjemność udziału w uniwersyteckich warsztatach zorganizowanych specjalnie dla ostrowieckiego „Chreptowicza”.

 

W Zakładzie Chemii Ogólnej i Koordynacyjnej UMCS uczniowie klasy drugiej wykonywali laboratoryjne ćwiczenia z zakresu kinetyki, równowagi chemicznej reakcji oraz reakcji redoks. Pod kierunkiem pracowników naukowych: dr hab. Renaty Łyszczek, dr Agnieszki Ostasz i dr Marioli Iwan, uczniowie świetnie radzili sobie z wykonywaniem ćwiczeń, m.in. reakcji probówkowych, reakcji utleniania i redukcji, badając np.właściwości redukujące witaminy C. Z kolei uczniowie klasy trzeciej w Instytucie Chemii UJK pod czujnym okiem dr Magdaleny Marcinkowskiej i dr Agnieszki Jabłońskiej – Wawrzyckiej przeprowadzali doświadczenia z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej, wykonując reakcje probówkowe czy też badając np. właściwości utleniające i redukujące związków wybranych metali.

- Takie formy uczenia się chemii są dla nas bardzo atrakcyjne – mówi uczennica Zuzia Sejdzińska. – Na pewno pozwalają nie tylko utrwalić poznaną w szkole wiedzę, ale też poszerzyć umiejętności związane z wykonywaniem doświadczeń, które w warunkach szkolnych nie zawsze są możliwe do przeprowadzenia. – Ponadto, tego typu zajęcia są szczególnie korzystne przed maturą – dodaje tegoroczna maturzystka Dagmara Utnik – bo nie tylko stanowią powtórkę przed egzaminem, ale uświadamiają nam, że jesteśmy do niego dobrze przygotowani. – A o tym mogliśmy się przekonać, sprawnie wykonując zadania i polecenia pracowników naukowych, którzy na zakończenie ćwiczeń nie szczędzili nam pochwał – uzupełnia Jacek Januszewski, również tegoroczny maturzysta w LO nr II im. Joachima Chreptowicza.


Copyright © 2019 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.