foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Kronika

Wesoło  i ciekawie w Dzień Otwarty  „Chreptowicza”

Dla uczniów klas trzecich z gimnazjów i klas ósmych ze szkół podstawowych ostrowiecki „Chreptowicz” przygotował bardzo atrakcyjny Dzień Otwarty. W sobotnie przedpołudnie mury Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza wypełniła po brzegi młodzież zainteresowana nauką w słynnym „Chreptusie”. Duża jej część przybyła w towarzystwie rodziców i rodzeństwa. Swych gości w murach szkoły witali uczniowie ubrani w koszulki z nadrukiem szkolnego  logo. Wraz z dyrekcją i gronem nauczycieli zapraszali do poznania liceum i panującej w nim  atmosfery. Podczas części oficjalnej dyrektor Sławomir Miszczuk przedstawił tegoroczną ofertę edukacyjną , a wicedyrektor Piotr Pobiega  przypomniał  zasady rekrutacji. Uczniowie z poszczególnych klas opowiadali zaś o specyfice form i metod nauki w konkretnych  profilach, które prezentowane były poprzez przygotowane stoiska edukacyjne.  Obecni przy nich uczniowie zachęcali do pobierania ulotek informacyjnych i sami  odpowiadali na zadawane  przez gości pytania. Do wstąpienia w szeregi „Chreptusów”  zachęcali także przewodniczący  Samorządu Uczniowskiego: Katarzyna Pacholczak, Julia Łata i Filip Płatek, którzy za pomocą multimedialnej prezentacji zobrazowali bogactwo i różnorodność  inicjatyw  podejmowanych w ich szkole, a służących uatrakcyjnieniu  uczniowskiej codzienności.

Czytaj więcej: Wesoło i ciekawie w Dzień Otwarty „Chreptowicza”

Zapraszamy absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej
na dzień otwarty w "Chreptowiczu":

sobota, 18.05.2019 r.,  godz. 10.00

Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza jest szkołą partnerską Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lubinie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzięki współpracy szkoły z uczelniami wyższymi uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach, które prowadzone są przez kadrę uniwersytecką w laboratoriach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt służący do wykonywania badań i doświadczeń. W ubiegłym tygodniu młodzież z klas biologiczno-chemicznych (klasy 2e i 3e) wraz z nauczycielkami chemii, Ewą Studzieżbą i Małgorzatą Ordowską, miała przyjemność udziału w uniwersyteckich warsztatach zorganizowanych specjalnie dla ostrowieckiego „Chreptowicza”.

Czytaj więcej: Uniwersyteckie lekcje chemii dla „Chreptowicza”

Z okazji Dnia Kobiet męska część samorządu uczniowskiego złożyła życzenia i wręczyła kwiaty naszym Paniom: tym w pokoju nauczycielskim jak i swoim koleżankom.

Czytaj więcej: Kwiaty dla Pań

W ramach Dni Kultury Francuskiej BleBląRòż, uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza (Wiktoria Kiełbasa, Julia Majewska, Katarzyna Pacholczak i Wiktoria Załuska) z opiekunem, Edytą Kaptur, przeprowadziły lekcję języka francuskiego dla swoich młodszych kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Spotkanie miało na celu przybliżenie kultury francuskiej, uświadomienie tego, że język francuski nie jest trudnym językiem, że jest bardzo dużo wyrazów z języka francuskiego w języku polskim, które już znamy i których używamy codziennie.
Uczennice zachęcały do nauki tego języka, którym posługują się ludzie na całym świecie, odpowiedziały o krajach francuskiego obszaru językowego. Na koniec był mały poczęstunek i piosenka "Frère Jacques ", którą wszyscy wspólnie zaśpiewali.


Serdecznie dziękujemy Pani dyrektor PSP nr 4, Agnieszce Batóg, za zaproszenie!

W miniony poniedziałek, 4.03, w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza świętowaliśmy Dni Frankofonii. Młodzież z klas drugich i trzecich przygotowała poczęstunek dla swoich kolegów oraz dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy zostali zaproszeni do szkoły z okazji Dnia Patrona.
Wielkie MERCI dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku!

               Czwarty marca każdego roku to dla Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza wyjątkowy dzień, bowiem cała społeczność szkolna świętuje Dzień Patrona szkoły. W tym roku celebrowano już 96. rocznicę nadania placówce imienia tego ważnego dla polskiej oświaty działacza politycznego i reformatora, jakim był właśnie Joachim Litawor z zacnego na Litwie rodu Chreptowiczów herbu Odrowąż. Podczas tegorocznych obchodów w szkole dużo się działo…

Czytaj więcej: W „Chreptowiczu” w Dzień Patrona Szkoły dużo się działo!

               Poniedziałek 04.03.2019 był dla LO Nr II im. Joachima Chreptowicza wyjątkowym dniem, bowiem cała społeczność szkolna z dyrekcją szkoły: Sławomirem Miszczukiem, Piotrem Pobiegą, gronem pedagogicznym wraz z szanownymi gośćmi celebrowała już 96 rocznicę nadania placówce imienia tegoż jakże ważnego dla polskiej oświaty działacza politycznego i reformatora, jakim był właśnie Joachim Litawor z zacnego na Litwie rodu Chreptowiczów herbu Odrowąż. Wśród gości, którzy swą obecnością na widowni zaszczycili naszych młodych twórców znaleźli się : Wicestarosta Ostrowiecki pan Andrzej Jabłoński, Naczelnik Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych - pan Mariusz Łata, Przewodniczący Rady Rodziców - pan Hubert Januszewski, prezes Towarzystwa Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Liceum i Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza - pani Jolanta Fornalska i wiceprezes pan Tadeusz Kidziński, Asystent Starosty Ostrowieckiego – pan Karol Wójcik, rodzice uczniów kl.2d.oraz uczestnicy konkursu historycznego – uczniowie klas ósmych i klas trzecich gimnazjalnych z opiekunami - nauczycielami historii.

Czytaj więcej: Dzień Patrona w „Chreptusie” - program klasy 2d

Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza zawsze ochoczo włącza się w niesienie pomocy ludziom, którzy w różnych momentach swojego życia potrzebują wsparcia i ludzkiej życzliwości. Tym razem, w tłusty czwartek, społeczność „Chreptowicza” wspierała akcję mającą na celu pomoc w leczeniu nauczyciela z LO nr III, pana Szymona Pająka.

Czytaj więcej: W „Chreptowiczu” słodkości „na zdrowie” nauczyciela z „Bronka”

6 lutego w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wśród wyróżnionych za wybitne osiągnięcia i sukcesy edukacyjne znaleźli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza: Natalia Kuziemka i Dominik Jewiak.

Natalia Kuziemka, uczennica trzeciej klasy o profilu humanistyczno-lingwistycznym, która w roku szkolnym 2017/2018 uzyskała najwyższą w szkole średnią ocen, została nagrodzona stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Dominik Jewiak, uczeń pierwszej klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej otrzymał , jako jeden z czterech w województwie świętokrzyskim, stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Aktu wręczenia dyplomów dokonała Katarzyna Nowacka – Świętokrzyski Wicekurator Oświaty oraz Wiktor Michał Kowalski – doradca Wojewody Świętokrzyskiego. Podczas ceremonii odbierania dyplomów stypendystom z „Chreptowicza” towarzyszył dyrektor LO Nr II Sławomir Miszczuk.

W dniu święta najpopularniejszego na świecie kremu czekoladowego Nutelli Samorząd Uczniowski Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza przygotował słodką ucztę nie tylko dla samego delektowania się przysmakiem, ale i w szczytnym celu. Robione „na żywo” naleśniki, gofry i tosty, oczywiście z Nutellą, i pod kierunkiem przedstawicieli SU (Kasi Pacholczak, Julii Łaty, Filipa Płatka, Wiktorii Kiełbasy, Julii Szałapskiej i Natalki Miazgi) oraz ich opiekuna pani Iwony Styczeń, rozchodziły się wśród Chreptusów w mgnieniu oka. Dochód ze sprzedaży nutellowych smakołyków przeznaczony został na pomoc dla Marcina -!9-letniego mieszkańca Ostrowca, który od czasu poważnego wypadku wymaga długiej i trudnej rehabilitacji. Celebracja Światowego Dnia Nutelli była w „Chreptowiczu” więc nie tylko smaczną rozrywką, ale przede wszystkim akcją charytatywną zorganizowaną dla wielbicieli niesienia pomocy innym.

W sobotę 12 stycznia tegoroczni maturzyści spotkali sie na tradycyjnym Balu Studniówkowym w Bałtowskim Zapiecku.

Bal rozpoczął dyrektor Sławomir Miszczuk witając przybyłych a następnie oddał prowadzenie części oficjalnej uroczystości przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego: Filipowi Płatkowi i Kasi Pacholczak.

Każda z klas zaprezentowała się w świetnie przygotowanych układach choreograficznych poloneza. Potem kilka przemówień (dyrektora, przewodniczącego Rady Rodziców i samych trzecioklasistów) oraz pamiątkowe zdjęcia... i można było zaczą się bawić.

            W piątek 11 stycznia 2019 roku pierwsze i drugie klasy biologiczne wybrały się wraz z wychowawczyniami do stolicy naszego województwa – Kielc. Plan wycieczki był bardzo różnorodny i ciekawy. Każdy uczeń miał szansę znaleźć coś interesującego dla siebie.

            Pierwszą atrakcją dla klas Ie i II e były odwiedziny w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach z metod otrzymywania soli oraz sprawdzić np. siłę swoich mięśni, refleks, pojemność płuc, grupę krwi. W ten sposób młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie biologii i chemii.

            Pierwszym przystankiem dla klas I ac i II a było zwiedzenie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Tam uczniowie mogli zobaczyć zabytkowe, barwne wnętrza z zachowanym w znacznym stopniu autentycznym wystrojem oraz podziwiać dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego z epoki renesansu i baroku. Przepych i bogactwo, jakim wypełnione były wnętrza, wywierały duże wrażenie na zwiedzających. Młodzież mogła również obejrzeć wystawę czasową "Biel, Czerwień, Braterstwo" przygotowaną z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Odwiedziny muzeum kończyły się bardzo interesującymi warsztatami dotyczącymi kultury sarmackiej, które przedstawiały obyczaje, stroje i zachowania typowe dla polskiej szlachty.

Czytaj więcej: Noc Biologów i nie tylko

W Ogólnopolskim Rankingu Edukacyjnym „Perspektywy”, czyli w prestiżowym zestawieniu najlepszych szkół ponadgminazjalnych w Polsce, Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza odniosło ogromny sukces. W opublikowanym 10 stycznia XXI rankingu przyznano ostrowieckiemu „Chreptowiczowi” najwyższy Znak Jakości Szkoły – ZŁOTĄ TARCZĘ, przysługującą tylko 200 najlepszym liceom w kraju. Spośród 1000 zakwalifikowanych do rankingu najlepszych liceów (i spośród 2121 ubiegających się o zakwalifikowanie ) LO nr II im. J. Chreptowicza zajęło 115. lokatę w Polsce, 3. w województwie świętokrzyskim, i jak zawsze, 1. w powiecie ostrowieckim. Bardzo wysoko sklasyfikowane LO nr II jako jedyne w ostrowieckim powiecie może poszczycić się Złotą Tarczą i reprezentować grono 10 najlepszych liceów województwa świętokrzyskiego, znajdując się w pierwszej trójce! - W porównaniu z ubiegłym rokiem nasza szkoła plasuje się jeszcze na wyższej pozycji, awansowaliśmy o 100 miejsc w skali kraju i o jedno miejsce w skali województwa - mówi dyrektor LO nr II Sławomir Miszczuk.- W powiecie ostrowieckim nadal jesteśmy bezkonkurencyjni.

Dodatkowo możemy pochwalić się też Rankingiem Maturalnym. "Chreptowicz" jest sklasyfikowany na 107 miejscu w Polsce i 2 w województwie świętokrzyskim (a 1 wśród szkół publicznych).

Czytaj więcej: Dla „Chreptowicza” Złota Tarcza – najwyższy Znak Jakości Szkoły w Polsce! W rankingu edukacyjnym...

W czwartek i piątek w naszej szkole prowadzona była zbiórka pieniędzy dla WOŚP. Dziekujemy wszystkim, którzy wsparli Orkiestrę.

Możemy podsumować wyniki klasyfikacji za I półrocze roku szkolnego 2018/2019.

Średnia ocen dla całej szkoły wynosi 4,317. Najwyższą średnią wśród klas uzyskała klasa 1e - 4,663.

Najwyższą indywidualną średnią uzyskał Jakub Orczyk (kl. 3e) - 5,56. Średnią co najmniej 5,0 uzyskało 41 uczniów, a średnią co najmninej 4,75 - 71 uczniów.

Czytaj więcej: Klasyfikacja za I półrocze

Zanim uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza udali się na świąteczną przerwę, to w ostatnim dniu nauki starego roku poczuli w szkole magię wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie był opłatek, były kolędy, były życzenia, a po symbolicznych klasowych spotkaniach wigilijnych zaprezentowany został w wykonaniu matematyczno-fizycznej klasy 1b nietuzinkowy program artystyczny pt. ,,Na(u)rodziny".

Czytaj więcej: Świąteczne tradycje w „Chreptowiczu”

Tradycyjnie, jak każdego roku, Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza włączyło się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Tym razem uczniowie wraz z gronem pedagogicznym, pod kierunkiem Samorządu Uczniowskiego i opiekuna pani Iwony Styczeń, zorganizowali pomoc dla samotnej kobiety doświadczonej przez los. Dzięki darczyńcom z „Chreptowicza” do pani Teresy trafiło wszystko, co było wskazane w liście potrzebnych jej rzeczy. Oprócz żywności i artykułów gospodarczych znalazły się w paczce ciepłe ubrania na zimę oraz wymarzona pralka. Nie zapomniano również, by bohaterce Szlachetnej Paczki sprawić niespodziankę i podarować specjalny świąteczny prezent. O każdy szczegół zadbali uczniowie szczególnie zaangażowani w organizację zbiórki: Filip Płatek, Katarzyna Pacholczak, Julia Łata, Natalia Kuziemka, Kacper Artykiewicz, Konrad Wojda, Natalia Mazur i Natalia Miazga.

Czytaj więcej: Szlachetna Paczka od „Chreptowicza”

         W środę 19 grudnia 2018 roku dwie pierwsze klasy AC i E wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Krakowa. Program był bardzo bogaty; miał na celu zaspokoić potrzeby zarówno miłośników biologii, jak i sztuki teatralnej, jednocześnie poszerzał wiedzę o naszej historii. Miasto powitało gości niezwykłymi dekoracjami przedświątecznymi, przygotowanymi specjalnie dla Krakowa i nawiązującymi do stylu secesyjnego.

Czytaj więcej: Wycieczka do magicznego Krakowa 

W Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza mikołajki świętowano w oryginalny sposób. Zorganizowany przez Samorząd Uczniowski mikołajkowy „The Chreptus Factor” okazał się prezentem, z którego wszyscy byli zadowoleni. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele poddali się wesołej atmosferze wspólnej zabawy. W konkursie muzycznym na wzór telewizyjnego programu udział wzięły wszystkie klasy, które zaprezentowały wybrany przez siebie utwór muzyczny. Niektórzy zachwycili pięknym głosem, a niektórzy pomysłową choreografią i humorystycznymi scenkami. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano klasie 3b (matematyczno-fizycznej), która przygotowała autorską piosenkę mikołajkową. Kreatywność klasy doceniło jury w składzie: dyrektor szkoły Sławomir Miszczuk, nauczycielka Wiesława Kaczmarska i przewodnicząca SU Katarzyna Pacholczak, oraz zgromadzona na sali publiczność. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrodę główną – voucher o wartości 200 zł do pizzerni Da Grasso, a wszyscy uczestnicy mikołajkowej imprezy obdarowani zostali słodkościami od świętego Mikołaja. „The Chreptus Factor”, świetnie poprowadzony przez wiceprzewodniczącego SU Filipa Płatka, bardzo miło zakończył dzień nauki w „Chreptowiczu”.

Czytaj więcej: W „Chreptowiczu” mikołajkowy „The Chreptus Factor” 


Copyright © 2019 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.