foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
im. Joachima Chreptowicza
w Ostrowcu Świętokrzyskim
LO Nr II

Dziennik elektroniczny

Dzień Patrona 2019

Złota Szkoła

Stronę odwiedza

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

W trzydniowym VI Kongresie Młodych Matematyków Polskich w Warszawie uczestniczył Michał Ślusarz, reprezentant zdolnych matematycznie uczniów „Chreptowicza”, jedynej zaproszonej przez organizatora szkoły z powiatu ostrowieckiego.

Udział w Kongresie Młodych Matematyków Polskich to wielkie wyróżnienie dla każdej polskiej szkoły, która otrzymała zaproszenie na spotkanie wybitnych młodych matematyków oraz znanych i cenionych pracowników naukowych z całej Polski. Zaproszenie jest wyrazem uznania organizatorów zarówno dla nauczycieli uczących matematyki, jak i zdolnych uczniów osiągających matematyczne sukcesy.

Uczestnikami tegorocznego kongresu pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser- Dudy organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk przy współudziale 12   uczelni wyższych (Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego) i Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej byli najwybitniejsi uczniowie z 16 województw Polski. Wśród dziesięciu zaproszonych szkół województwa świętokrzyskiego jedyną szkołą z powiatu ostrowieckiego było LO nr II im. J. Chreptowicza. Słynnego w Polsce „Chreptusa” reprezentował uczeń Michał Ślusarz, tegoroczny maturzysta, obecnie student I roku medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Mimo że w naszej szkole uczy się wielu zdolnych matematycznie uczniów, to ten zaszczyt udziału w kongresie przypadł Michałowi- mówi dyrektor LO nr II, p.Sławomir Miszczuk. – Decyzją nauczycieli matematyki to on reprezentował nasze liceum , bo to on wyjątkowo wyróżnia się swą wiedzą i matematyczną pasją, to on ma najbardziej znaczące w skali kraju osiągnięcia i naukowe sukcesy.

- Udział Michała w Kongresie Młodych Matematyków Polskich to ukoronowanie jego 3-letniej pracy - dodaje uczący Michała nauczyciel matematyki, p. Dorota Drzazga.- Michał przez całe 3 lata nauki w naszym liceum pracował z wyjątkowym zapałem i badawczą pasją.  Indywidualny tok nauczania tego przedmiotu umożliwił mu rozwijanie zainteresowań i pogłębianie matematycznej wiedzy. Jego zamiłowanie do matematyki i intelektualne predyspozycje zaowocowały zwycięstwem w wielu prestiżowych konkursach i olimpiadach. Michał jest wielokrotnym laureatem eliminacji centralnych, na przykład dzięki uzyskaniu tytułu przyznawanego tylko dziesięciu najlepszym osobom w kraju- tytułu laureata I stopnia Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH, dwukrotnie otrzymał indeks gwarantujący pozarekrutacyjny wstęp na dowolnie wybrany kierunek studiów krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej.

VI Kongres Młodych Matematyków Polskich to dla Michała  kolejne cenne doświadczenie. Wykłady profesorów i liczne dyskusje prowadzone w gronie miłośników i znawców matematyki posłużyły wymianie doświadczeń na temat jej zastosowań na wielu płaszczyznach oraz wiele wniosły do świadomości Michała, który, jak twierdzi, „otworzyły mu jeszcze szerzej oczy” na to , jak wszechobecną i interdyscyplinarną nauką jest matematyka.

- Uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nie ma dyscypliny czy dziedziny życia , w której nie byłoby zastosowania matematyki- opowiada Michał Ślusarz.- Rzeczywiście zasadne jest we współczesnej kulturze tytułowanie matematyki królową nauk, bo oprócz powszechnie znanych dyscyplin, w których matematyka odgrywa ważną rolę, są wszystkie pozostałe, o czym większość ludzi nie wie. Ja na przykład nie wiedziałem, że matematyka ma zastosowanie nawet w muzyce, że w niej znalazł zastosowanie geniusz Jana Sebastiana Bacha, i że duński sławny kompozytor na miarę naszego Pendereckiego tworzył swe największe utwory w oparciu o ciągi liczbowe.

W ocenie Michała każdy wykład o matematyce był bardzo ciekawy. Z wielką ochotą słuchał wszystkich prezentacji, które poruszały kwestie intrygujące zarówno w świecie nauki , jak i życiu codziennym.

- Były ciekawie analizowane możliwe sposoby zawierania zakładów, systemy gry i prawdopodobieństwa wygranych na przykład w Lotto, ruletce, bilardzie, zakładach bukmacherskich- relacjonuje Michał.- Zastanawialiśmy się, czy istnieje taka gra i strategia, która da zysk niezależnie od losu.

Równie interesujące dla Michała były wykłady: „Matematyk- biznesmen XXI wieku”, „Matematyka bez matematyki”, „Paradoksy rachunku prawdopodobieństwa” , „Rozkosze łamania głowy”, „Matematyka tam, gdzie jej nie ma”… Ale z racji przyszłego kierunku studiów Michała ( medycyny) najwięcej zainteresowania wzbudził wykład „Matematyka w służbie zdrowia – narzędziach matematycznych w diagnostyce medycznej” .

Bogaty program naukowego wydarzenia (wykłady, referaty, pokazy, warsztaty, konkursy, wystawy i filmy promujące Dzień Popularyzacji Matematyki) był wzbogacony o ciekawe atrakcje kulturalno-rozrywkowe. Pasjonatom matematyki zorganizowano m.in. zwiedzanie Warszawy, wizytę w Centrum Nauki Kopernik czy obejrzenie spektaklu teatralnego. Wszystko to sprawiło, że VI Kongres Młodych Matematyków pozostanie we wspomnieniach wybitnie zdolnego Michała Ślusarza niezapomnianą przygodą, której doświadczenia mogą przydać się w wielu życiowych sytuacjach.


Copyright © 2019 LO II Ostrowiec Św. Rights Reserved.